Hawaii mintás ingben és rövidnadrágban érkezik a Mikulás
2024. december 20. írta: Kunyik Kinga

Hawaii mintás ingben és rövidnadrágban érkezik a Mikulás

Kivilágított pálmafák, virágfüzérek és flip-flop papucs: a világ másik felén pazar díszletek között ünneplik a karácsonyt. 

Fotó: Canva

Egy igazán autentikus elbeszélőt találtunk Patkó Ágnes személyében, aki Magyarországon a hawaii -illetve a polinéz kultúra egyik nagykövetének tekintendő: többek között a Hawaii Magyar Baráti Társaság éves találkozójának állandó résztvevője, saját iskolát működtet Polinéz Táncok Stúdiója néven, és különféle fesztiválokon, rendezvényeken mutatja be a hazai közönségnek a hawaii tradicionális táncokat, zenéket, hangszereket. 

— Ági, azt tudjuk, hogy sok időt töltöttél a szigeteken mialatt a tanulmányaidat folytattad, így betekintést nyertél az ottani életnek egy kevésbé ,,turistás", mondjuk úgy autentikusabb oldalába. Mi itt Európában éppen a karácsonyra készülünk, aminek nálunk nagyon sajátos és kötött szimbólumrendszere van, illetve van egy meghatározott díszlet mögötte, ugyanakkor a világ másik felén is ünneplik az emberek a karácsonyt, csak erről mi itt viszonylag keveset tudunk. Mesélj nekünk egy kicsit arról, hogyan várják a Hawaii-szigeteken az ünnepet? 

Fotó: Patkó Ági

— Hawaiin nyilván tradicionálisan nem volt karácsony, hiszen nem keresztény ország volt, mielőtt megérkeztek a felfedezők és a hittérítők. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szigetlakók ne ünnepelték volna az új év kezdetét.  Pont így november közepe tájékán kezdődött régen az úgynevezett Makahiki ünnepségsorozat, ami egy körülbelül 4 hónapig tartó időszak volt a Hawaii-szigeteken. Ilyenkor megpihentek, az egész éves munkát letették, tilos volt háborúzni, helyette ünnepségeket tartottak, táncoltak. Ez volt nekik az ,,óév búcsúztatás”, és innentől számították mindig az új évet. Mikor James Cook 1778-ban felfedezte Hawaii-t, pont ebben az időszakban érkezett a szigetekre.

Ha valakit esetleg érdekel és beleolvas az ő naplójába, akkor ott azt írja, hogy ezek a hawaiiak milyen lusták, nem dolgoznak, nem csinálnak semmit, egész nap csak heverésznek. Hát ez azért volt, mert ő pont a Makahiki idején érkezett a szigetekre. 

Aztán megérkeztek a nyugati hódítók, és velük együtt a protestáns hittérítők, akik természetesen az összes keresztény ünnepet megismertették a hawaiiakkal. Az 1800-as évek végére tehető az első hawaii karácsony, amikor az akkori király az amerikaiaknak a hajóján ,,hivatalosan" is megünnepelte úgymond a karácsonyt. 

— Bevallom kicsit körülnéztem a Polinéz Kulturális Központ oldalán, ahol azt mondták, az étel közös elfogyasztása, megosztása fontos mozzanata Hawaiin is a karácsonynak. Hogyan képzeljünk el egy hawaii karácsonyi menüt, mik a jellegzetes ételek ilyenkor a család asztalán?

— Hawaii mostanára nagyon-nagyon nemzetközi lett. Rengeteg bevándorló van ott is, akár olyanok, akik a II. világháború idején menekültek oda, hogy békét találjanak, de a modernkori bevándorlás is jelentős: olyanok is vannak sokan, akik a Paradicsomba vágytak, és elhagyva akár az amerikai kontinenst úgy döntöttek, hogy ők egész éveben a Paradicsomban szeretnének élni. Nagyon nemzetközi lett minden. Honoluluban is elmondható az, hogy mindenféle nemzet konyhája képviselteti magát, így a hawaii karácsonyi menüben ez visszatükröződik. Hagyományosan ők egyébként azt csinálták, hogy egy tipikus polinéz főzési móddal készítettek főleg disznót (kalua pig): ezt úgy képzeljük el, hogy ástak egy mély gödröt, aminek az aljába parazsat vagy felhevített köveket tettek, erre helyezték rá a banánleveleket, majd a húst vagy halat, amit el akartak készíteni, lefedték jó sok banánlevéllel, majd betakarták. és ezt ott hagyták egy olyan jó 12 órára. Másnapra elkészült a nagyon finom ünnepi menü, jól összepárolódott benne minden, ezt egyébként nem csak karácsonykor, hanem hagyományos családi összejöveteleken is szokták fogyasztani . 

Fotó: Unsplash

Aztán manapság az amerikai hagyományokhoz híven sokan fogyasztanak pulykát vagy csirkét az ünnepi menü részeként, sőt előfordul például japán mochi, igazából mindenféle nemzetközi konyhának az elemei megtalálhatók, kicsit ilyen ,,ahány ház, annyi szokás" jelleggel kell elképzelni az egészet. 

— Ha már az előbb említetted ezt a tipikusan európai, kicsit utópisztikus megjelenítését Hawaiinak, miszerint ez a sziget maga lenne az édenkert, akkor arról is beszélnünk kell, hogy az egyik olyan dolog, ami abszolút erősíti ezt a képet bennünk, az a tánc: a híres polinéz táncok, akár jelesül a hawaii hula. Mármost éppen idén egy híres kubai táncos koreográfus, Carlos Acosta nagy sikerrel turnézik Anglia-szerte a saját karibi ízekkel fűszerezett Diótörő feldolgozásával, és ugye ő azt mondja, hogy hiába a Csajkovszkij-féle Diótörőről van szó, a darabban klasszikus emberi érzelmek, emberi vágyak vannak, és lehet, hogy mi ezt a történetet egy havas, békebeli európai kisvárosba helyezzük el képzeletben, de ugyanakkor Kubában is ünnepelnek az emberek, átélnek ilyenkor lélekben bizonyos érzelmeket, és ez összeköt minket. 

Ehhez kapcsolódóan tehát az lenne a kérdésem, hogy vannak -e kifejezetten karácsonyi táncok Hawaiin? Lejtenek -e hulát karácsonyi slágerekre, eljátszható -e mondjuk a White Christmas ukulelén? 

— A hawaii huláról azt kell tudni, hogy van egy régies ága: ez kifejezetten egy dobokkal és kántálással kísért műfaj, ez ugye az a stílus, ami akkor volt, mielőtt megérkeztek volna a nyugati civilizációs hatások, így ezek a táncok ezt a régmúlt időt idézik számunkra fel. Aztán van a modern hula, ami — mivel nagyon fontos eleme a történetmesélés— tulajdonképpen bármilyen mai szöveges-zenés dalra táncolható és előadható. Karácsonykor természetesen karácsonyi zenékre lehet karácsonyi hula táncot táncolni, ez nagyon népszerű is: például a helyi bevásárlóközpontokban rendszeresen vannak ilyenkor kifejezetten karácsonyi hula show-k, ahol a nálunk megszokott modern, nyugati karácsonyi dalok is felcsendülnek.

Hawaiin egyébként az ott élőknek saját kifejezésük van a ,,boldog karácsony"-ra: a ,,Merry Christmas" szókapcsolat számukra kimondhatatlan, hiszen a hawaii nyelvben nincsen például r vagy s betű, így ők létrehozták fonológia megfeleltetéssel a saját verziójukat, ami így hangzik: Mele Kalikimaka, vagyis Boldog Karácsonyt! Van is egy saját karácsonyi daluk ezzel a címmel, ezt Hawaiin mindenki ismeri, illetve az angolszász hagyományokból eredő The 12 days of Christmas című dalt lehet még megemlíteni, ezt is átvették, persze némileg a saját képükre formálva, hiszen a versszakokban felsorolt ajándékok között megjelennek olyan angolszász hagyományban ismeretlen elemek, mint a szörf deszka, a kenu, a hula táncos vagy az ukulele. 

— Az ajándékokról beszélve az jutott még egyébként eszembe, jön -e vajon hozzájuk a Mikulás? Sőt, hát ugye nálunk itt Kelet-Európában vannak akár az ünnepkörhöz kapcsolódóan is ezek a klasszikus ellentétpárok: fény és sötétség, jó és rossz, Mikulás és krampusz… Van ennek ott Hawaiin nevelő célzata? A jó gyerekhez a mikulás jön, a rossz gyerekhez pedig a krampusz?

— A Mikulás, nos igen, megérkezik ő is Hawaiira, dehát mivel meleg van, ezért a subáját otthon hagyja és kenuval közlekedik. Minden évben egy nagy ünnepséget szoktak tartani O’ahu szigetén a Waikiki Beachen: ilyenkor egy polinéz kenuban megérkezik a Mikulás (persze hawaii mintás ingben és rövidnadrágban), egyébként van erről egy dal is, amit szoktak énekelni. A krampusz én úgy tudom kelet-európai találmány, Hawaiin ilyen nincs, náluk inkább az amerikai hagyományokból ismert grincs jelenik meg. 

— Neked milyen személyes élményeid kapcsolódnak esetleg az ottani ünnepekhez?

Én pont újévtől voltam Hawaiin: nagyon érdekes volt, mert ugye fönt voltak még a karácsonyi dekorációk, és teljesen más világ az, ahogy ott van az ember a nyárban, a pálmafák fel vannak díszítve... Voltak egyébként rendes karácsonyfák is, tehát fenyők, főleg műfenyők, de úgy tudom az amerikai kontinensről akár szállítanak is fenyőt fagyasztva, ha valaki mindenképpen ragaszkodik esetleg ehhez. Jellemzően simán mindenki feldíszíti a pálmafákat, plusz dekorációnak pedig ott vannak alatta az ajándékok. Annyira más világ, nagyon vidám ott ez az időszak... és persze elmaradhatatlan ilyenkor is a flip-flop papucs, a rövidnadrág és a karácsonyi mintás hawaii ing.

Fotó: Patkó Ági és csapata

— Ajándék központú ott a karácsony? Egyáltalán milyen ajándékok jellemzik az ünnepet? 

— Szerintem a lei egy nagyon fontos kulturális értéke Hawaiinak. Ilyen alkalmakkor, amikor összegyűlik a család, nagyon sokszor adnak egymásnak virágfüzért, vagyis leit. Ezt vagy kézzel készítik ők maguk, vagy lehet rendelni gyönyörűeket az ottani virágkötészetekben. Ezen kívül persze minden család maga eldönti, milyen ajándékot ad, ott is előfordulnak óriási high-tech ajándékok, játékok, megint csak egyfajta ,,ahány ház, annyi szokás" jelleggel. 

Azonban azok, akik szeretnék megőrizni ezeket a tradíciókat, mindenképpen tartanak otthon ilyen közös foglalkozásokat, tehát elkészítik együtt az ünnepi koszorút, az ünnepi nyakláncot, és utána abban mennek el esetleg egy nagyobb ünnepségre. Persze nem mindenki tartja ott sem ezeket a hagyományokat, illetve mindenki a saját felmenőinek a tradícióit is tartja, ami azt jelenti, hogy valaki mondjuk nem készít hawaii füzéreket de például kínai felmenői vannak, ezért februárban ünnepli majd a kínai újévet. Nagyon-nagyon mix ez az egész ott. 

— Ha jól értem, ez egy boldog mix, így képzeljük el. 

—  Igen, ott mindenki barátságosan viszonyul egymáshoz, elfogadják, ha valaki esetleg máshogy ünnepel, érezhető tényleg az aloha életérzés, és nem az van, hogy huh, most emiatt stresszelünk, hanem inkább ez a jó, rendben, kicsit lassuljunk le, engedjük el magunkat, aztán úgyis lesz valahogy. 

—  Szerintem ez egy csodás végszó, így olvasóinknak is azt kívánjuk, éljék meg idén békésen, stresszmentesen, együtt az ünnepeket. Mele Kalikimaka!  

A bejegyzés trackback címe:

https://csodapestbuda.blog.hu/api/trackback/id/18755262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása